wzmocnij swój kręgosłup… moralny.

kto z nas lubi być pouczany? chyba nikt. bo co to za przyjemność słuchać o swych zachowaniach, uznanych przez kogoś jako niezgodne z normami. jeżeli jednak masz ochotę zastanowić się nad sobą, nad etyką dzisiejszego świata, zanikającą moralnością ludzi – przeczytaj „Jeść przyzwoicie”.

KD JP

Karen Duve przeprowadziła ciekawy autoeksperyment. do działania zmotywowała ją współlokatorka, która pouczała ją na temat zdrowego odżywiania. po pewnym czasie wkurzające zrzędzenie stało się kopniakiem w stronę zmiany stylu życia i zastanowienia się nad sobą i światem.

postanowiła zmieniać styl życia co 2 miesiące, uznając taki czas jako niezbędny i wystarczający do poznania poszczególnych filozofii. najpierw odżywiała się produktami oznaczonymi jako bio, następnie przystąpiła do diety wegetariańskiej, potem wegańskiej, a na końcu frutariańskiej. autorka opisuje wszsytkie trudy związane z takimi zmianami (wcześniej odżywiała się nadwyraz niezdrowo, nie zastanawiając się nad pochodzeniem, czy składem danego produktu).

wkraczając w filozofię życia wegan pozbyła się skórzanych butów i mebli; nielegalnie włamywała się do hodowli masowych, dokładnie opisując panujące tam warunki. uświadomiła mnie jak wiele krzywdy wyrządzamy zwierzętom hodując je najtańszym kosztem (bo za cheeseburgera więcej niż 4zl płacić nie chcemy!). ile cierpienia zadajemy zwierzakom odbierając im młode (głównie krowom), aby móc pożywić siebie samych ich mlekiem. dotarło do mnie, jak gonitwa za NAJTAŃSZYM prowadzi do NAJGORSZEGO: jakościowo, odżywczo, a przede wszystkim etycznie.

stając się frutarianką Karen przytaczała wyniki wielu badań świadczących o tym, że rośliny mają uczucia i na pewno nie możemy ich zaklasyfikować do stworzeń gorszych od człowieka. abstrakcja? też bym tak pomyślała, gdyby nie fakty jakimi się z nami dzieli. jedynym co nas różni jest nasza ludzka – inteligencja. ale, czy gwarantuje nam ona wieczne przetrwanie? czy jest to cecha na miarę boga?

„najlepsi zwyciężają? raczej największe kanalie, kreatury charakteryzujące się największą agresywnością, żarłocznością, płodnością i najpodlejsze ze wszystkich – czyli te które najlepiej przystosowały się do otoczenia i mają to szczęście, że ominęły je katastrofy (…). najlepszych i tak już dawno zdeptały mamuty.” (str. 287)

czy przeczytanie tej książki zmieniło cokolwiek w moim postępowaniu?

to trudne. trudno z dnia na dzień zmienić przyzwyczajenia i upodobania. odrzuca mnie jednak od taniej żywności mięsnej. mam to szczęście, że dzięki rodzicom mieszkającym w małym mieście konsumuję jajka od kurki dziobatki (wolny wybieg), a i mięso jest pochodzenia wolnowybiegowego. sama jednak mieszkam w dużym mieście. nigdy już nie zjem mięsa z hipermarketu, nie kupię dania mięsnego na mieście. nie przemówiły do mnie argumenty frutariańskie. tzn.. uwierzyłam w badania na temat roślin o statusie człowieczym, ale nie wyobrażam sobie (okrutne) nie zjeść marchewki.

uważam, że powinniśmy podejść do świata bardziej moralnie i świadomie. to nie tylko kształtuje nas samych, ale wpływa  na nasze postępowanie wobec innych ludzi i odbije się na przyszłych pokoleniach. chcemy doprowadzić do sytuacji, gdzie nic poza tabletem lub smartfonem nie będzie się liczyło? niczyje uczucia, podejście do życia, ale majątek i władza?

polecam dla osób lubiących rozmyślanie o świecie i życiu książkę Karen Duve „Jeść przyzwoicie”. warto jeść tak nasze życie!

glodnaA

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii ciekawe i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „wzmocnij swój kręgosłup… moralny.

  1. Kasia pisze:

    Przeczytana. Świetna. Daje wiele przemyśleń nie tylko dla wegetarian, ale i wrażliwych ludzi na standardowej diecie. Być może przyjdzie dzień, kiedy przestanę być vege, ale po przeczytaniu tej książki mam pewność, że dzień kiedy zacznę jeść jajka od kur z chowu klatkowego, kurczaka z supermarketu, kebaba z budki (…) nigdy nie nadejdzie. Wnioski? Chcesz jeść mięso? Jedz. Ale bądź w tym chociaż odrobinę przyzwoity.

    Poza tematyką etyczną polecam przeczytanie tej książki chociażby dla rozdziału dot. mleka krowiego – kopalnia wiedzy!

    Pozdrawiam i dziękuję za udostępnienie mi tej kopalni wiedzy.

    :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s